Грудень 23, 2021

Святкуймо з Гоголем!

Напередодні зимових свят в афіші Театру «Замок на горі» з’явилася новинка — вистава для сімейного перегляду «Ніч перед Різдвом»

Скільки б театри не креативили у пошуках нових сюжетів напередодні зимових свят, скільки б не послуговувалися при цьому сюжетами з Голлівуду та історіями з життя новомодних героїв на кшталт геймерів чи блогерів, намагаючись зібрати на вистави якнайширшу аудиторію, але факт залишається фактом: перевірена часами та поколіннями українська класика у цьому процесі була і залишається безпрограшним варіантом. А якщо на відому фабулу подивитися очима сучасного митця, який вміє зчитувати не лише суть, але й супутні деталі, які в таких творах часто є визначальними, то в успіхові майбутньої постановки можна не сумніватися.

«Ніч перед Різдвом» за Миколою Гоголем у Театрі ляльок «Замок на горі» від режисера Ігоря Федірка та художника Миколи Данька позиціонується як «вистава-свято». І після перегляду спектаклю сперечатися із цим дещо пафосним визначення немає жодного бажання, адже нова постановка — справді  добряча порція візуально-емоційно-естетської насолоди, після отримання якої всі глядачі виходять із зали із неодмінними посмішками. Різнопланові ляльки — від невеличкого вертлявого Чорна до кумів-гігантів та ще більшого Щура, який узагалі складається з окремих елементів обличчя — і актори, які виходять у ролях гоголівських персонажів, протягом усієї вистави тримають увагу різновікової — вистава рекомендована для сімейного перегляду — публіки. Пригоди коваля Вакули викликають не лише захоплення, але й повагу — зрештою, тільки щиро закоханий парубок здатен на таку авантюру заради коханої Оксани. Сцена за участі велелюбної та вигадливої Солохи, яка справно спаковувала своїх залицяльників у мішки, супроводжуються дружнім сміхом у залі (для неї, як і для двох кумась, актори вистави вигадали особливу ходу — навприсядки). Ну а культовий момент поїдання Щуром вареників тут вирішений як окрема атракція в межах вистави.

Цікавим видається рішення оснастити учасників вистави хутряними бушлатами на довгих палицях із масками кіз та баранців — це дозволило розширити, але водночас і об’єднати межі сфери відповідальності ляльок та акторів, аура ж Різдва, Вертепу, святок з такими декораціями набуває особливого тепла і щирості.  А схильних до сентиментальності глядачів, безумовно, потішать невеличкі затишні хатки, у вікнах яких горить світло і де, напевне, чекають колядників — так само, як колись багато-багато років тому чекали їх наші дідусі і бабусі…

У виставі ролі виконували актори: Оксана — Валентина Корсунська-Марченко, Вакула — Олексiй Побоков,  Чорт, Дяк — Сергiй Забродiн,  Солоха, Цариця — Лiана Хобелiя-Забродiна , Чуб, Пацюк — Юрiй Фарафонов, Кум Панас — Володимир Грабовський,  Шапуваленко, Голова, Зайчик — Вадим Доценко,  Одарка — Ярослава Эвдокименко та Iвдя — Анна Седова.

Повість «Ніч перед Різдвом» Микола Гоголь написав майже два століття тому. За цей час вона отримала чимало мистецьких втілень в кіно та на сцені, тішить, що і в діючому репертуарі українського театру сьогодні є кілька вистав із такою назвою. Серед яких історія від Ігоря Федірка видається однією з найцікавіших.

Наступні покази вистави відбудуться 23 і 24 грудня.

Алла ВЛАСОВА

Джерело

DIRECTED BYlorem vestibulum
WRITTEN BYFusce pulvina & Nam cursus

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus