Грудень 30, 2021

ВЕРВЕЧКА ПРЕМ’ЄРНИХ СЦЕНІЧНИХ МІСТЕРІЙ: НА ЯКІ ВИСТАВИ У КИЄВІ ВАРТО СХОДИТИ ПІД ЧАС СВЯТ

Різдвяно-новорічний період поповнив сцени Києва новими постановками. Розмаїття таке, що кожен може знайти вишукане дійство.


Виставою-святом та святом на всі пори року для всіх поколінь назвали нову постановку «Ніч перед Різдвом» режисера Ігоря Федірка за класикою Миколи Гоголя у Київському академічному театрі ляльок, який для більшості відвідувачів просто «Замок на горі». І в такій оцінці — жодних перебільшень.


Народжений на Полтавщині Микола Гоголь, який завжди вважав себе українцем, 190 років тому зумів створити феєричну новорічну містерію про Диканьку.

І щоразу вже мало не дві сотні літ постає перед багатьма на зимові свята ідилічна картина за Гоголем: «Останній день перед Різдвом минув. Зимова ясна ніч настала. Глянули зірки. Місяць велично виплив на небо посвітити добрим людям та всьому світові, щоб усім було весело колядувати й славити Христа».

Незважаючи на те, що сюжетно цей спектакль «зимовий», Київський академічний театр ляльок пропонує насолоджуватися ним увесь рік. Радять і дорослим, і дітям не відмовлятися зустрітися з безсмертними героями казкової історії Миколи Гоголя — однієї з небагатьох, яку геніальний письменник завершив хепі-ендом.


Поетична краса народних обрядів, милозвучні запальні пісні, влучний соковитий гумор, щире наївне кохання — все це у прем’єрній виставі «Ніч перед Різдвом» у Замку на горі неначе й звичне, утім особливе.

Містичність історії про те, як нечиста сила вкрала місяць, а красуня Оксана забажала від Вакули черевичків «як у цариці», досягається значною мірою поєднанням у постановці абсолютно різних за розміром лялькових образів.

То батько Оксани Чуб і Голова — огрядні здоровані зо два метри, в яких кумедно закриваються очі, піднімаються довгі вуса й емоційно рухаються не коротші носи — а то вже цих чолов’яг, кілька десятків сантиметрів ляльок, вправно запихає у мішок хитрюща й улеслива Солоха. А галасливі дівчата та хлопці ходять колядувати взагалі з триметровими козами… Художник вистави — Микола Данько.


Увесь колорит кримськотатарських традицій та культури для глядачів — у новій постановці «Легенди Бахчисарая» Театру юного глядача на Липках.

Це казка-феєрія, яка поєднала однією темою сюжети чотирьох народних кримськотатарських казок: «Подорожні», «Ложка солі», «Місто сімдесяти ремесел», «Заповіт гончара». Режисер-постановник — Ахтем Сеітаблаєв, композитор — Усеін Бекіров, художник з костюмів — Надія Кудрявцева.

Актуальні історії про любов, зраду, стосунки батьків і дітей, друзів та ворогів із батьківщини кримських татар — українського, тимчасово окупованого, Криму є всесезонною виставою. Утім новорічна пора — саме час по особливому відчути мелодію, біль, пристрасть, батьківську любов, запальний дух та незламну віру в краще майбутнє.


«Христе рожденний, спаси всіх нас!» — звучить на сцені Українського дому в Києві у виставі «Вертеп. Необарокова містерія». Це відтворення відомого Галаганівського (Сокиринського) вертепу XVIII століття. Тоді дію виконували дерев’яні ляльки.

У першій частині показували відому історію народження Ісуса. До нього йшли пастушки та три царі, а цар Ірод намагався знищити Сина Божого, наказавши вбити всіх дітей до двох років. Утім його самого стратила Смерть та відправила у пекельний світ. У другій частині розігрувалися народно-побутові сценки: Запорожець, Солдат, Пан, Гусар, Баба і Дід, Циган, Корчмар.


У 1770 році бурсаки показали цей вертеп у маєтку заможних представників козацької знаті, що проживали в селі Сокиринці. Родина Галаганів так щедро приймала акторів, що ті подарували їм і вертепний будиночок із ляльками, і ноти та тексти всієї вертепної дії.

У сучасній постановці задіяно четверо акторів. Режисер дійства Богдан Поліщук, сценографію та костюми створила Олена Поліщук. Виконавці: Руслан Кірш, Олексій Фіщук, Надія Купчинська, а Любов Титаренко ще й грає на клавесині.

У Музеї Марії Заньковецької представляють казку «Дім Різдва» — це камерне дійство для всієї родини під акомпанемент бандури. Для дорослих і малих розповідають про українські традиції, звичаї та цікаві музичні інструменти. Звучить багато колядок.

Валентина САМЧЕНКО

Джерело

DIRECTED BYlorem vestibulum
WRITTEN BYFusce pulvina & Nam cursus

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus