Січень 9, 2022

Подвижник

Ім’я Володимира Петранюка, актора, режисера, драматурга, перш за все, пов’язане з Київським театром української традиції «Дзеркало»

Він його заснував у далекі 1980-ті, коли в театральному просторі розпочався потужний рух театрів-студій. Тоді ентузіасти і віддані мистецтву люди, організовували театри, що згодом стали основою новітнього театрального процесу, свідченням розвитку й оновлення національного театру. Непросто тоді виживалось молодим колективам, витримали лише по-справжньому стійкі й творчо переконані.

Вистави Театру «Дзеркало» неодноразово представляли Україну на різноманітних міжнародних фестивалях, відзначались нагородами. Творчість «Дзеркала» самобутня. В. Петранюк з творчими соратниками започаткував і розвиває унікальний напрямок – український патріотичний театр. Репертуар Театру – це драматичні розповіді про визначних українських діячів, митців, письменників. Їхні постаті розглядаються через призму національного патріотизму, значущості вчинків, що прославляли й звеличували Україну.

Одним з перших В. Петранюк звернувся до болючої теми сучасності, втіливши на сцені виставу «Блокпост Україна» про війну на Сході і присвятивши її героєві Василю Кіндрацькому та його загиблим побратимам. Ця вистава – сценічне віддзеркалення тієї катастрофи, що відбувається сьогодні в Україні. Емоційного драматизму дії додала поезія Бориса Гуменюка, очевидця бойових подій, вона підсилила правду про цю гібридну війну. Вистава, за висловом В. Петранюка – це наш бій за Україну з минулим за майбутнє! У бажанні бути на вістрі соціальних подій, ця вистава перегукується з іншою, давньою, створеною за власною п’єсою у 1986 р. – «Полум’яні автографи», яку Петранюк присвятив ліквідаторам аварії на ЧАЄС і з якою Театр 90 разів побував у Чорнобильській зоні.

Володимир Петранюк – автор майже двох десятків пас, в останній збірці митця – «Мазепа, Шевченко, Бандера – духовний тризуб України», представлено авторський погляд на знакові постаті української історії. Визначаючи високе значення цих особистостей, їх вклад у духовну спадщину українського народу, В. Петранюк розглядає їхні долі через найсокровенніше людське переживання – любов. Це відображено уже в назвах п’єс – історична драма «Думка на два серця. Мазепа і Мотря», «Полусмак останнього кохання. Історія любові Т. Шевченка», «Чорна рілля. Любов і смерть Бандери», містерія «Вій» за мотивами творів Гоголя і Кропивницького. Герої п’єс В. Петранюка своїми відвертими почуттями постають з відкритими серцями, душами, які маються в часі і просторі власним призначенням і вибором, заглибленні у внутрішні переживання. Велети духу, у трактуванні автора, щирі і нещасні, обтяжені тягарем відповідальності і обділені людським щастям. Глибокий психологізм і внутрішня сила зосереджені в образах Шевченка, Мазепи, Бандери. Вони відзначені захопленням автора до неймовірних подій життя героїв, симпатією до їхніх чоловічих почуттів, повагою до державної діяльності, їх ставлення до батьківщини. Доля кожного з історичних персонажів у драматургічному викладі В. Петранюка, сягає висот загальнонаціонального культурного явища.

Поет Борис Гуменюк сказав про Володимира Петранюка, що такі, як він – «тримають на своїх плечах Україну. Цей митець привносить в культуру свою особистість, свій самобутній світ, який говорить до нас власним унікальним голосом. Подвижник, фанат, титан – саме такі епітети спадають на думку при згадці про цього дивовижного Чоловіка».   

Алла ПІДЛУЖНА

Джерело

DIRECTED BYlorem vestibulum
WRITTEN BYFusce pulvina & Nam cursus

FILMSTUDIONAME PRESENTSAN Fusce suscipit PRODUCTIONA laoreet a PICTURE lobortis neque CASTINGBY risus vulputate COSTUMESBY enim leo PRODUCTIONDESIGNER libero tortor DIRECTOROFPHOTOGRAPHY gravida tellus MUSICBY endrerit sagittis EDITEDBY Maecenas dictum EXECUTIVEPRODUCER tincidunt lobortis PRODUCEDBY Cras pellente STORYBY vitae pelle SCREENPLAYBY Duis accumsan WRITERDIRECTEDBY Nam purus